swiss logoecorys logobaltyk logoblank imgprojekt lubelskie
Biuro Projektu "Lubelskie Forum - Aktywni Obywatele"        ul. 3 Maja 10/6,       20-078 Lublin,       tel. 791 306 086,       tel./fax. 81 534 70 04,       forum@flop.lublin.pl,       www.forumlublin.eu

 
MAPA AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ
W LUBLINIE

 

Wybierz OKRĘG

KALENDARZ

April 2021
MoTuWeThFrSaSu
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

LICZBA ODWIEDZIN
Odsłon: 497529 (Dzisiaj: 93)
 

Aktualności

ZAPRASZAMY do przeczytania 24 artykułu z cyklu Mapa Aktywności Obywatelskiej w Lublinie: Olga Wójcik "PRACOWNIA PRZEMIAN - ARTYSTYCZNO-EDUKACYJNA INICJATYWA ODDOLNA"
Napisał(a): Wojciech Dec dnia 28.05.2014
Aktualności >>

Olga Wójcik

 

PRACOWNIA PRZEMIAN

- ARTYSTYCZNO-EDUKACYJNA INICJATYWA ODDOLNA

 

Otwarta pracownia artystyczna, skupiająca artystów i pasjonatów różnych dziedzin artystycznych, była moim marzeniem od dawna. Działania spójne artystów i ich interakcja ze środowiskiem lokalnym, w najbliższej przestrzeni, przejawiająca się w realizacji projektów artystycznych i edukacyjnych jest efektem realizacji tych planów. Stało się to możliwe dzięki utworzeniu przeze mnie pracowni artystycznej w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego 35. Pracownia powstała w miejscu dawnej pracowni ceramiki, prowadzonej przez Lewina di Giovine - artystę i animatora kultury przybyłego z Niemiec, założyciela i projektodawcę Festiwalu Artystycznego HANDCRAFT. Artysta wyjechał z Lublina na dalsze studia zamykając pracownię. Okoliczności te wpłynęły na podjęcie przeze mnie decyzji o chęci kontynuacji w tym miejscu rozszerzonych działań artystycznych.

 

 

W 2012 r. odbył się kolejny, siódmy Festiwal Artystyczny HANDCRAFT, w którym byłam koordynatorem warsztatów artystycznych. Miałam również doświadczenie zdobyte w poprzednich latach pracy i uczestnictwa w festiwalu, jako artysta realizujący projekty oraz organizator targów rękodzieła. Współpraca z artystami biorącymi udział w targach i projektach artystycznych zaowocowała dalszymi działaniami na polu edukacji artystycznej. Początkowo od 2010 r. Pracownia działała, jako moja niezależna inicjatywa  i działalność gospodarcza, z czasem jednak działalność ta nabrała społecznego charakteru i jej status zmienił się. Dzięki działaniom Miasta Lublin, które umożliwiło współpracę niezależnych podmiotów z lokalnymi placówkami kulturalnymi możliwa jest koordynacja działań pracowni przez Dom Kultury Bronowice i z jego ramienia dofinansowanie jej działań przez miasto. W wyniku tej współpracy powstało już wiele projektów artystyczno-edukacyjnych i wiele jest jeszcze takich działań w planach osób działających w naszej Pracowni.

 

 

Podczas realizacji tych projektów nawiązujemy współpracę ze szkołami i przedszkolami na terenie dzielnicy DZIESIĄTA oraz dzielnic sąsiadujących. Dzięki tym kontaktom poznaliśmy lepiej potrzeby kulturalne i społeczne mieszkańców tej niszczejącej i zaniedbanej dzielnicy miasta. W efekcie możemy działać celnie i odpowiadać na te potrzeby dając alternatywę na przyszłość dzieciom w postaci umiejętności manualnych, artystycznych, inicjując kreatywność w myśleniu i działaniu, pokazując działania proekologiczne i prokulturalne, dzięki czemu mieszkańcy zmieniają swój sposób postrzegania i stają się świadomymi odbiorcami sztuki i obserwatorami otaczającej rzeczywistości.

 

 

Każdy projekt wieńczy wystawa w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Kunickiego 35. Biblioteka jest partnerem naszych projektów, a my poprzez sytuowanie wystaw, na które zapraszamy uczestników oraz ich rodziców i dziadków, przyzwyczajamy i wprowadzamy do odbioru prac plastycznych, działań artystycznych, przyciągamy ich do tego miejsca, które jest źródłem wiedzy o sztuce i dostarcza wielu życiowych inspiracji. Dzięki tym działaniom przestrzeń biblioteki jest postrzegana, jako przyjazna, eksponaty wystaw są obecne codziennie, jako ciekawe elementy dekoracji wnętrza. Po realizacji naszego ostatniego projektu „DZIESIĄTA - negatyw-pozytyw”, mającego na celu kształtowanie postaw świadomego obserwowania i dokumentowania zmian w przestrzeni publicznej, dzieci poznawały tajniki zapomnianej techniki fotografii analogowej. W stworzonej na potrzeby projektu ciemni fotograficznej wywoływały zdjęcia zrobione przez siebie podczas pleneru fotograficznego w miejscach im znajomych i nieznanych. Dokumentowały zmiany urbanizacyjne, stare kamienice chylące się ku upadkowi i nowe obiekty architektury powstające w okolicy. Album, który powstał z prac dzieci – zdjęć wykonanych tradycyjną metodą, został wyeksponowany w bibliotece podczas wystawy. Projekt ten zainicjował kolejne wydarzenie, którego organizatorami była Biblioteka i Ośrodek wsparcia dziennego „CIUCHCIA” (świetlica środowiskowa, której podopieczni brali również udział w projekcie). Odbyło się „spotkanie pokoleń”, którego kanwą była wystawa. Seniorzy dzielili się z uczestnikami spotkania dawnymi opowieściami o dzielnicy sprzed lat, relacjonowali zmiany, których są świadkami, dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach i miejscach, które są im bliskie.

 

 

Znaczącym jest fakt, że pracownia działa w środowisku lokalnym i lokalnej przestrzeni. Takie działanie przynosi większe efekty edukacyjne. Możliwość kontynuowania różnorodnych działań artystycznych z uczestnikami, którzy chętnie zgłaszają się do uczestnictwa w naszych kolejnych projektach, uznając je za ciekawe i inspirujące, daje możliwość kontynuacji pracy i rozszerzania zamierzeń zawartych w poszczególnych projektach, nadając naszemu działaniu wymiar kompleksowy. Projekty obejmujące zagadnienia sztuki współczesnej jak np. street-art, pozwoliły, poprzez wprowadzenie w sztukę, na dostrzeżenie przez uczestników samoczynnie różnicy między sztuką a wandalizmem i niszczeniem mienia. W wyniku realizacji projektu powstały prace wielkoformatowe dekorujące przestrzeń publiczną Domu Kultury Kolejarza w Lublinie we wnętrzu i na zewnątrz budynku. Mieszkańcy dzielnicy na co dzień dostrzegają efekty pracy artystycznej dzieci i szanują powstałe prace, dzięki czemu kultura w dzielnicy ma coraz szersze znaczenie a jej odbiorcy świadomie postrzegają powstałe obiekty artystyczne, jako „swoje ślady” w przestrzeni publicznej.

 

 

 

Projekty eko-art realizowane w naszej pracowni mają również duże znaczenie nie tylko edukacyjne i artystyczne, ale również terapeutyczne. Zajęcia prowadzone są przez specjalistę od art. – terapii, co w tym środowisku jest wyjątkowo potrzebne. Terapia poprzez sztukę jest bardzo przyjemna dla dzieci i daje najlepsze efekty. Zagadnienia dotyczące recyklingu i powtórnego przetwarzania niepotrzebnych przedmiotów i materiałów stają się zagadnieniem społecznym i powszechnie zauważalnym. Poprzez umieszczanie w przestrzeni publicznej, np. przy ruchliwej ulicy, przedmiotów artystycznych wykonanych z odpadów, skłaniamy przechodniów do refleksji pobudzając ich wyobraźnię i wrażliwość.

 

   

Kolejne projekty, zatwierdzone już do realizacji przez władze miasta, są wynikiem poprzednich działań. Zakładają kolejno realizację zagadnień z zakresu sztuki abstrakcyjnej, działanie kolorem i formą. Są propozycją dającą dystans do rzeczywistości, nie zawsze wesołej, której dzieci z tej dzielnicy niejednokrotnie doświadczają w codziennym życiu. Zaplanowane działania artystyczne pozwolą na swobodną wypowiedź poprzez sztukę, odwzorowywania bez kompleksów rzeczywistych obrazów. Warsztaty będą obejmowały zajęcia ze strukturalnego malarstwa abstrakcyjnego i heliografii (sztuki tworzenia czarno-białej abstrakcji na papierze fotograficznym przy pomocy naświetlania i prześwietlania różnych materiałów). Zajęcia prowadzone będą przez artystkę z Ukrainy.

 

 

Do realizacji naszych działań artystycznych zapraszamy artystów z zagranicy, dzięki czemu wymiana doświadczeń artystycznych jest bogatsza i ciekawsza. Od początku działań, których byłam uczestnikiem była to współpraca polsko-niemiecka podczas festiwalu HANDCRAFT 2011, kiedy przybyła do nas i pracowała z nami przez tydzień przy realizacji wspólnych projektów grupa cenionych artystów Part 96. Na ich zaproszenie jeden z artystów z Polski, uczestnik naszego festiwalu został zaproszony do Niemiec, gdzie zorganizowano mu wystawę indywidualna prac rzeźbiarskich. Kolejny festiwal HANDCRAFT 2012 to współpraca artystów z Polski i Ukrainy. Zajęcia artystyczno-edukacyjne, które proponujemy są zajęciami bezpłatnymi. Dla większości dzieci z dzielnicy „DZIESIĄTA” uczestnictwo w takich zajęciach byłoby nieosiągalne ze względu na odpłatność i usytuowanie zajęć w innych częściach miasta,. Atutem naszych zajęć jest również wielopłaszczyznowość związana z prowadzeniem przez specjalistów różnych dziedzin. Poza tym daje możliwość długofalowej pracy z określoną grupą dzieci i młodzieży, co pozwala na osiągnięcie lepszych efektów. Dla mnie samej możliwość pracy z dziećmi i kontynuowanie tej pracy przez kilka lat, w tym dwa lata wolontariatu z dziećmi ze świetlicy środowiskowej, daje ogromną satysfakcję. Postępy tej grupy uczestników warsztatów ceramicznych, udział w konkursach i wystawach jest bezcenny dla mnie i dla dzieci. Zauważalna zmiana ich sposobu myślenia o sztuce, przedmiotach i przestrzeni, oraz rozmowy o charakterze społecznym i osobistym podczas zajęć są niesamowitą inspiracją obustronną. Dzieci wykazują się ogromnym poziomem wrażliwości, są niezwykle twórcze i kreatywne i wyróżniają się ponadprzeciętnie na polu artystycznym w szkole, co wpłynęło na poprawę ich samooceny i poczucie własnej wartości. Być może jest to ich szansa na przyszłość.

 

 

Nasze działanie nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, oraz Domu Kultury „BRONOWICE”. Współpracujemy ponadto z organizacjami pozarządowymi jak Stowarzyszenie na rzecz Środowisk Lokalnych i Osób Niepełnosprawnych „DZIESIĄTA”, Lubelską Fundacją Jeździectwa, lokalnymi szkołami, przedszkolami i bibliotekami, świetlicą środowiskową i innymi. Współpraca rozszerza się ciągle i w tej chwili nie ma już znaczenia jedynie lokalnego. Nawiązujemy współpracę z różnymi gminami i już wkrótce będziemy realizować kolejne projekty, zakładające wspólne działania dzieci z różnych środowisk, polegające na działaniach artystycznych w innych przestrzeniach społecznych. Działania takie pozwolą dzieciom z rodzin niejednokrotnie patologicznych na integrację i zaistnienie w innym środowisku, jako osób doświadczonych w działaniach artystycznych i pomagających innym w zrozumieniu zagadnień i problemów technicznych. Przewidujemy również warsztaty z seniorami w Gminie Bełżyce, a także z Fundacją Niewidomych Żeglarzy „ŚLEPA KURA” z Warszawy. Każde działanie wzbogaca nas i daje nowe perspektywy w działaniu nie tylko na polu artystycznym, ale także społecznym i kulturalnym. Zachęcam wszystkich do realizacji marzeń i działania zainicjowanego przez siebie. Realizacja swoich pasji przyciąga kolejne osoby, które chcą się dzielić swoją wiedzą, ale nie mają odpowiednich warunków, aby te zadania realizować. Każde nasze działanie może być pomocne i inspirujące dla innych, a wzajemne wsparcie kilku osób to gwarancja sukcesu.

 

W chwili obecnej w działaniach Pracowni Przemian biorą udział następujące osoby:

OLGA WÓJCIK - plastyk, założyciel pracowni, członek Związku Artystów Ceramików Polskich, warsztaty ceramiki artystycznej.

KATARZYNA CHYŁA-GONIEWICZ - warsztaty artystyczne i ceramiczne, pracownik przedszkola.

MAGDALENA MŁODOŻEŃCA - specjalista Art-terapii, warsztaty Eko-art i recyclingu

ZOFIA KOZŁOWSKA - pedagog, warsztaty czerpania papieru.

SEBASTIAN KOZŁOWSKI - garncarz, warsztaty ceramiki i toczenia na kole garncarskim.

MAŁGORZATA KARWICKA - artysta plastyk, warsztaty fotografii, współzałożyciel grupy artystycznej „PIĘKNO PANIE”.

MARIA LESNIKOWA - artysta plastyk, warsztaty malarstwa i fotografii (Ukraina).

MAŁGORZATA NOWAK - artysta plastyk, warsztaty artystyczne.

 

Do pobrania:

Artykuł_Olga Wójcik_PRACOWNIA PRZEMIAN

Wstecz

Komentarze

witraże Artshobby Dodano: Gość dnia 09.12.2014 o 11:30
Zapraszam na kurs witrażu do naszej firmy Artshobby.pl!
świetny prezent na święta dla siebie i kogoś bliskiego :)
Mamy też w swojej ofercie inne produkty, które mogłyby służyć jako prezenty :)
Zapraszamy do współpracy :)
To zajęcie zajmuje czas i jest bardzo twórcze, gdy tworzymy czujemy się potrzebni i rozwijamy swoje umiejętności

Dodaj komentarz