swiss logoecorys logobaltyk logoblank imgprojekt lubelskie
Biuro Projektu "Lubelskie Forum - Aktywni Obywatele"        ul. 3 Maja 10/6,       20-078 Lublin,       tel. 791 306 086,       tel./fax. 81 534 70 04,       forum@flop.lublin.pl,       www.forumlublin.eu

 
MAPA AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ
W LUBLINIE

 

Wybierz OKRĘG

KALENDARZ

May 2020
MoTuWeThFrSaSu
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

LICZBA ODWIEDZIN
Odsłon: 420090 (Dzisiaj: 275)
 

Aktualności

W dn. 24 maja 2013 r. o godz. 16.00 w lubelskim Ratuszu przy Pl. Łokietka w sali nr 2, odbyło się pierwsze spotkanie inauguracyjne poświęcone przygotowaniom do Kongresu Organizacji Pozarządowych Województwa Lubelskiego
Napisał(a): Wojciech Dec dnia 25.05.2013
Aktualności >>

 

W 2012 r. wspólnie zorganizowaliśmy I Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin. Kilka miesięcy temu pojawiła się zapowiedź organizacji takiego spotkania także w tym roku. Po kilku dyskusjach (m.in. w gronie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin) ustalono, że będziemy pracowali nad spotkaniem Trzeciego Sektora o zasięgu regionalnym.

W dn. 24 maja 2013 r. o godz. 16.00 w Ratuszu przy Pl. Łokietka w sali nr 2, odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie organizacji zainteresowanych przygotowaniem tegorocznego Kongresu Organizacji Pozarządowych Województwa Lubelskiego. Przy czym nazwa Kongresu jest tymczasowa. Są różne propozycje. Być może należy powrócić do nazwy spotkań z lat dziewięćdziesiątych, tj. Regionalnego Forum Inicjatyw Pozarządowych.

W zebraniu w lubelskim Ratuszu uczestniczyli przedstawiciele lubelskich organizacji pozarządowych oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin i Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego. Spotkanie było jednocześnie zebraniem plenarnym członków Lubelskiego Porozumienia Organizacji Pozarządowych (LPOP), animowanym przez Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich organizacji Pozarządowych w ramach projektu „.Lubelskie Forum – Aktywni Obywatele” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

W pierwszej części spotkania poświęconego bieżącym sprawom LPOP, Wojciech Dec (Prezes Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych), poinformował zebranych m.in. o przyjęciu do LPOP nowych organizacji, tj.: Fundację Wolności, Lubelskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego, Fundację Współpracy Regionalnej „EUROPROGRES”, Fundację „Przestrzeń dla Ciebie” i Fundację Dla Jedności.

Dalszą cześć piątkowego spotkania poświęconego w całości przygotowaniom Kongresu Organizacji Pozarządowych Województwa Lubelskiego, poprowadził Piotr Choroś (Referat ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi przy Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin).

Podczas dyskusji zebrani w lubelskim Ratuszu podkreślali, że trzeba wyraźnie określić cele Kongresu oraz powołać różne grupy tematyczne zarówno na poziomie lokalnym jak i regionalnym. Organizacja Kongresu musi zakończyć się jakimś konkretem. W tym zakresie można wykorzystać doświadczenia z organizowanego przed rokiem I Kongresu Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin.

Zdaniem Bożeny Lisowskiej (Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego), należy na Kongres zaprosić przedstawicieli m.in. z ministerstwa z Warszawy oraz posłów. Pozwoli to wypracować podczas Kongresu pewne rozwiązania (np. dotyczące problemów organizacji pozarządowych), które pozwolą włączyć się w zmiany na poziomie ustawodawczym. Ponadto wskazane jest zaprosić Pełnomocnika Marszała Województwa Lubelskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Padła też propozycja aby zaprosić na Kongres przedstawiciela Rady Działalności Pożytku Publicznego szczebla krajowego z Warszawy.

Zdaniem Pawła Narodowca (Prezesa Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społecznej "Modrzew") brakuje standardów współpracy między organizacjami.  W tym zakresie można wypracować podczas Kongresu np. Kartę/Deklarację/Kodeks współpracy zawierający ok. 10 punktów. Wtedy opracowany dokument mógłby być uroczyście podpisany na zakończenie Kongresu. Ponadto jednym z tematów warsztatów towarzyszących Kongresowi mógłby być – fundraisig.

Z kolei zdaniem Pawła Prokopa (Prezesa Fundacji Inicjatyw Menedżerskich) można jeden z paneli poświęcić tematyce przedsiębiorczości, w tym jak mają rozmawiać NGOs z biznesem. Interesującym tematem byłoby też zagadnienie – Trzeci Sektor jako miejsce pracy/NGO jako pracodawca. Podczas dalszej dyskusji wymieniano takie pojęcia jak: outsourcing biznesu, outsourcing usług publicznych, przedsiębiorczość społeczna.      

Zdaniem Wojciecha Deca wskazane jest zaprosić na Kongres przedstawicieli Rad Działalności Pożytku Publicznego z woj. lubelskiego. Tym bardziej, że w Radach zasiadają przedstawiciele organizacji pozarządowych z Lubelszczyzny. Ponadto Kongres skupiający w jednym miejscu 200-300 przedstawicieli NGOs z całej Lubelszczyzny, mógłby być doskonałą okazją do przeprowadzenia konsultacji Programu współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2014.  Ponadto ważnym celem Kongresu byłoby pokazanie w regionie i w kraju siły Trzeciego Sektora w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Kongres służyłby poprawie wizerunku sektora pozarządowego - jako silnego i wiarygodnego partnera społecznego. Stąd w Kongresie powinny wziąć udział różne partnerstwa NGOs o zasięgu lokalnym i regionalnym.   

Na zakończenie ustalono, że wstępny termin realizacji Kongresu powinien wpisać się w kalendarz i harmonogram ważnych wydarzeń na Lubelszczyźnie w 2013 r. W związku z tym wstępny termin Kongresu określono na przełom września/października br. Natomiast miejscem realizacji Kongresu mogłaby być np. Sala Błękitna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie lub Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

Kolejny termin spotkania poświęconemu organizacji Kongresu będzie ustalony za pośrednictwem poczty elektronicznej z zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami.

 

Opracował: Wojciech Dec

 

Więcej na stronie:

http://um.lublin.eu/ngo/index.php?t=200&id=188460

Wstecz

Komentarze

No comment found

Dodaj komentarz