swiss logoecorys logobaltyk logoblank imgprojekt lubelskie
Biuro Projektu "Lubelskie Forum - Aktywni Obywatele"        ul. 3 Maja 10/6,       20-078 Lublin,       tel. 791 306 086,       tel./fax. 81 534 70 04,       forum@flop.lublin.pl,       www.forumlublin.eu

 
MAPA AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ
W LUBLINIE

 

Wybierz OKRĘG

KALENDARZ

April 2021
MoTuWeThFrSaSu
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

LICZBA ODWIEDZIN
Odsłon: 497533 (Dzisiaj: 97)
 

Aktualności

Relacja z sesji tematycznej z dn. 14 września 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim w ramach VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych przygotowanej przez ZS FLOP i Fundację na rzecz Collegium Polonicum
Napisał(a): Wojciech Dec dnia 17.09.2014
Aktualności >>

W dn. 4 września 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim w ramach VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych odbyła się wspólna sesja tematyczna Regionalnych Panelów Ekspertów z dwóch województw:
"Federalizacja – sektor jako reprezentacja społeczności czy reprezentacja sektora?" (Fundację na rzecz Collegium Polonicum – woj. lubuskie)
"Społeczny – obywatelski – publiczny? Czyli o różnych zasadach dialogu" (Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych – woj. lubelskie)

Dialog obywatelski i dialog społeczny są w rozmaitych analizach częstokroć mylone (bądź pojęcia te stosuje się zamiennie) lub traktowane jako synonimy pojęć kapitału społecznego i negocjacji.

W tenże dialog społeczny nieśmiało próbowały wpisywać się organizacje pozarządowe, jednak bez większych efektów. Udział organizacji pozarządowych we wszystkich formach dialogu jest kwestią niezwykle istotną. W obecnej chwili szczególnie uzasadnione wydaje się rozszerzenie dialogu społecznego o organizacje pozarządowe, reprezentowane na przykład przez duże regionalne i ogólnopolskie federacje i związki stowarzyszeń. Dzięki udziałowi w dialogu społecznym federacji organizacji pozarządowych można postarać się o stworzenie nowej formuły w kreowaniu polityk publicznych na poziomach: lokalnych, regionalnych i krajowym – tak, aby móc reprezentować ogół organizacji pozarządowych.

Podczas tej sesji zastanawiano się, czy regionalne i ogólnopolskie branżowe federacje powinny wyjść poza swój dotychczasowy schemat działania, polegający głównie na wspieraniu swoich organizacji członkowskich. Zamiast tego duże związki stowarzyszeń mogłyby zacząć odgrywać rolę zbliżoną do związków zawodowych w świecie rynku pracy. Czy zwiększyłoby to znacząco wpływ organizacji pozarządowych na tworzenie prawa, które dotyczy ich funkcjonowania, a w tworzeniu, którego do tej pory nie mają aktywnego udziału?

Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych reprezentujący woj. lubelskie skupił się w dyskusji na trzech zagadnieniach:
1. Jaką rolę mogą odgrywać federacje organizacji pozarządowych w dialogu społecznym i obywatelskim?
2. Jaką rolę powinny odgrywać Rady Działalności Pożytku Publicznego w dialogu obywatelskim?
3. W jaki sposób wykorzystać nowoczesne technologie komunikacyjno-informacyjne ICT w służbie dialogu obywatelskiego, czy dialogu publicznego?

 

Wstecz

Komentarze

No comment found

Dodaj komentarz