swiss logoecorys logobaltyk logoblank imgprojekt lubelskie
Biuro Projektu "Lubelskie Forum - Aktywni Obywatele"        ul. 3 Maja 10/6,       20-078 Lublin,       tel. 791 306 086,       tel./fax. 81 534 70 04,       forum@flop.lublin.pl,       www.forumlublin.eu

 
MAPA AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ
W LUBLINIE

 

Wybierz OKRĘG

KALENDARZ

August 2021
MoTuWeThFrSaSu
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

LICZBA ODWIEDZIN
Odsłon: 522471 (Dzisiaj: 460)
 

Aktualności

15 - 16 października 2015 r. w konferencji "Rok po VII OFIP - Droga do Polski Obywatelskiej" w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych
Napisał(a): Wojciech Dec dnia 20.10.2015
Aktualności >>

W dn. 15 - 16 października 2015 r. w konferencji "Rok po VII OFIP - Droga do Polski Obywatelskiej" w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu wzieli udział przedstawiciele Krajowego Panelu Ekspertów przygotowującego dokument strategiczny „Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce”, który powstał z inicjatywy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.

Inicjując w 2014 r. ogólnopolską debatę III Sektor dla Polski rozpoczęto prace nad długofalowym planem rozwoju sektora obywatelskiego w Polsce. W procesie tym udział wzięło ponad 2500 osób reprezentujących organizacje społeczne z całego kraju. Efektem wielomiesięcznych spotkań, debat, konsultacji oraz prac 16 regionalnych paneli ekspertów oraz panelu krajowego jest oddolnie opracowana Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego.

Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego w opinii środowiska pozarządowego jest ważnym dokumentem kierunkującym rozwój potencjału obywatelskiego i włączającym sektor społeczny w strategiczne ramy rozwoju naszego państwa. Jest on również unikalnym przykładem poszukiwania wspólnych wartości i rozwiązań.

Równie istotne, co cele i kierunki działań określone w Strategiczna Mapie Drogowej (SMD), jest ich późniejsze wdrożenie. Dlatego sama Mapa zawiera opis tego, jak będzie realizowana. Określa ona zasady i ogólne warunki realizacji SMD, zostawiając pole do kreatywności i elastyczności, z której znane są przecież organizacje pozarządowe. Wynika to również z charakteru Mapy, która nie jest precyzyjnie zaplanowaną strategią działań z wymiernymi wskaźnikami osiągnięć, a raczej busolą, wskazującą najważniejsze kierunki działań trzeciego sektora, służącymi Polsce i Polakom.

To właśnie organizacje pozarządowe mają być głównymi realizatorami działań określonych w SMD, choć w możliwe szerokiej kooperacji ze wszystkimi, którzy będą się chcieli w te działania włączyć: grupami nieformalnymi, mediami, przedsiębiorcami, samorządami i instytucjami władzy i administracji rządowej. Kluczowa rola organizacji pozarządowych wynika z tego, że Mapa jest tworzona przez środowiska pozarządowe i ma służyć Polsce, ale także rozwojowi trzeciego sektora.

http://ofop.eu/aktualnosci/rok-po-vii-ofip-strategiczna-mapa-drogowa-relacja-i-materialy

 

 

 
Wstecz

Komentarze

No comment found

Dodaj komentarz