swiss logoecorys logobaltyk logoblank imgprojekt lubelskie
Biuro Projektu "Lubelskie Forum - Aktywni Obywatele"        ul. 3 Maja 10/6,       20-078 Lublin,       tel. 791 306 086,       tel./fax. 81 534 70 04,       forum@flop.lublin.pl,       www.forumlublin.eu

 
MAPA AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ
W LUBLINIE

 

Wybierz OKRĘG

KALENDARZ

February 2020
MoTuWeThFrSaSu
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

LICZBA ODWIEDZIN
Odsłon: 43319 (Dzisiaj: 15)
 

Mapa partycypacji

ZAPRASZAMY do przeczytania 24 artykułu z cyklu Mapa Aktywności Obywatelskiej w Lublinie: Olga Wójcik "PRACOWNIA PRZEMIAN - ARTYSTYCZNO-EDUKACYJNA INICJATYWA ODDOLNA"

Olga Wójcik

 

PRACOWNIA PRZEMIAN

- ARTYSTYCZNO-EDUKACYJNA INICJATYWA ODDOLNA

 

Otwarta pracownia artystyczna, skupiająca artystów i pasjonatów różnych dziedzin artystycznych, była moim marzeniem od dawna. Działania spójne artystów i ich interakcja ze środowiskiem lokalnym, w najbliższej przestrzeni, przejawiająca się w realizacji projektów artystycznych i edukacyjnych jest efektem realizacji tych planów. Stało się to możliwe dzięki utworzeniu przeze mnie pracowni artystycznej w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego 35. Pracownia powstała w miejscu dawnej pracowni ceramiki, prowadzonej przez Lewina di Giovine - artystę i animatora kultury przybyłego z Niemiec, założyciela i projektodawcę Festiwalu Artystycznego HANDCRAFT. Artysta wyjechał z Lublina na dalsze studia zamykając pracownię. Okoliczności te wpłynęły na podjęcie przeze mnie decyzji o chęci kontynuacji w tym miejscu rozszerzonych działań artystycznych.

 

Czytaj więcej
ZAPRASZAMY do przeczytania 23 artykułu z cyklu Mapa Aktywności Obywatelskiej w Lublinie: Jacek Warda "ISTNIEJĄCE I POSTULOWANE PODZIAŁY LUBLINA"

Jacek Warda

 

ISTNIEJĄCE I POSTULOWANE

PODZIAŁY LUBLINA

 

Lublin jest podzielony na 27 dzielnic, które są zagregowane w 6 okręgów, w których wybierani są radni miejscy. Czy to wyczerpuje strukturę faktycznych podziałów miasta? Nie sądzę. Poniżej dzielnic są jeszcze obwody wybiorcze, a warto także mówić o istnieniu sąsiedztw oraz znaczeniu i zadaniach poszczególnych wspólnot mieszkaniowych.

Czytaj więcej
ZAPRASZAMY do przeczytania 22 artykułu z cyklu Mapa Aktywności Obywatelskiej w Lublinie: Halina Kobylarz "LUBELSKI UNIWERSYTET DRUGIEGO WIEKU 45+"

Halina Kobylarz

- Prezes Fundacji Lubelskiego

Uniwersytetu Drugiego Wieku

 

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku 45+

 

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku powstał we wrześniu ubiegłego roku, jako drugi w Polsce, z myślą o mieszkańcach Lublina i Lubelszczyzny, aktywnych i nieaktywnych zawodowo w wieku 45+. Pomysł zrodził się z potrzeb zgłaszanych przez osoby jeszcze aktywne zawodowo, które brały udział w różnych formach szkoleń i zajęć z Europejskiego Funduszu Społecznego, dotyczących rozwoju osobistego i aktywności społecznej w swoim środowisku pracy lub zamieszkania. Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku jest nową formułą edukacyjną, ma za zadanie wypełnić lukę edukacyjną, która powstała między kształceniem młodych, a Uniwersytetami Trzeciego Wieku.

 

 

 

Czytaj więcej
ZAPRASZAMY do zapoznania się z ósmym artykułem "Członkostwo w lubelskich organizacjach społecznych" w ramach cyklu "Mapa Aktywności Obywatelskiej"

Do pobrania:

A. Juros, A. Biały_artykuł_Członkostwo w lubelskich organizacjach społecznych

ZAPRASZAMY do przeczytania 21 artykułu z cyklu Mapa Aktywności Obywatelskiej w Lublinie: Lena Bielska „WIOSNA” W LUBLINIE - W WALCE Z RASIZMEM"

Opracowanie: Lena Bielska

 

„WIOSNA” W LUBLINIE

- W WALCE Z RASIZMEM

 

Debata publiczna na temat rasizmu i samo jego pojęcie są w Polsce relatywnie nowym zagadnieniem. Wg statystyk ponad 10% rodaków i rodaczek w Polsce nie chciałoby mieszkać po sąsiedzku z osobą innej rasy. Przed przemianami ustrojowymi w czasach realnego socjalizmu istniało przekonanie, że Polska jest krajem jednonarodowym, szczelne granice sprzyjały też niewielkiej liczbie odwiedzających. Wyjątkiem były osoby z bloku ZSRR i krajów demokracji ludowej. Wysoki był też poziom antysemityzmu, który budowany i podtrzymywany przez władze PRL osiągnął swój punkt kulminacyjny w 1968 r.

 

Czytaj więcej